Spændende aftenskoletilbud - LOF-Skolen

LOF-Skolen

Viden i bevægelse

  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik KOL
    Start: 25.10.17
    onsdag 16:20
    Rikke Høgsbro Holm
    København Ø, Sundhedshus Østerbro -Træningscenter Indre By-Østerbro
  • @navn
     
    Cosplaykostumer
    Start: 28.10.17
    lørdag 10:00
    Sørine Gradholt Karlsson
    Frederiksberg C, Skolen på Grundtvigsvej
  • @navn
     
    Cosplaykostumer
    Start: 11.11.17
    lørdag 10:00
    Sørine Gradholt Karlsson
    Frederiksberg C, Skolen på Grundtvigsvej
  • @navn
     
    Cosplaykostumer
    Start: 02.12.17
    lørdag 10:00
    Sørine Gradholt Karlsson
    Frederiksberg C, Skolen på Grundtvigsvej
  • @navn
     
    Fransk 3 & 3+
    Start: 16.11.17
    torsdag 18:00
    Kamel Benkaaba
    Kongens Lyngby, Lyngby Private Skole
  • @navn
     
    Fransk 5
    Start: 23.11.17
    torsdag 15:00
    Kamel Benkaaba
    Kongens Lyngby, Lyngby Private Skole
  • @navn
     
    Fransk 6
    Start: 16.11.17
    torsdag 16:30
    Jacqueline Rousseleon
    Kongens Lyngby, Lyngby Private Skole
  • @navn
     
    Fransk samtale - Conversation
    Start: 13.11.17
    mandag 15:00
    Elsebeth Lange
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Gotvedgymnastik
    Start: 11.01.18
    torsdag 09:30
    Ilse Berit Nielsen
    Skovlunde, Lilletoften Selskabslokale (AAB)
  • @navn
     
    Grundlæggende fotografering
    Start: 18.03.18
    søndag 10:00
    Alex Nyborg Madsen
    Frederiksværk, Elværket
  • @navn
     
    Introduktion til billedbehandling
    Start: 28.01.18
    søndag 10:00
    Alex Nyborg Madsen
    Frederiksværk, Elværket
  • @navn
     
    IPad/Tablet Niveau 1
    Start: 29.01.18
    mandag 17:15
    Kirsten Thamstrup-Moser
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    IPad/Tablet: Billedebehandling
    Start: 16.04.18
    mandag 17:15
    Kirsten Thamstrup-Moser
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    IPad/Tablet: Tekstbehandling og Regneark
    Start: 05.03.18
    mandag 17:15
    Kirsten Thamstrup-Moser
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Kend din overlocker - introduktion
    Start: 28.10.17
    lørdag 09:00
    Lene Press
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Lyslægning i hjemmestudie
    Start: 08.04.18
    søndag 10:00
    Alex Nyborg Madsen
    Frederiksværk, Elværket
  • @navn
     
    Maleri-workshop med Jesper Palm
    Start: 11.11.17
    lørdag 10:00
    Jesper Palm
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Maleri-workshop med Jesper Palm
    Start: 18.11.17
    lørdag 10:00
    Jesper Palm
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Manga-workshop
    Start: 04.11.17
    lørdag 10:00
    Christina Tefcke Pedersen
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Manga-workshop
    Start: 02.12.17
    lørdag 10:00
    Christina Tefcke Pedersen
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Manga-workshop
    Start: 28.10.17
    lørdag 10:00
    Christina Tefcke Pedersen
    Valby, LOF´s Sekretariat
  • @navn
     
    Manga-workshop
    Start: 18.11.17
    lørdag 10:00
    Christina Tefcke Pedersen
    Valby, LOF´s Sekretariat
  • @navn
     
    Microsoft Excel
    Start: 18.12.17
    mandag 17:15
    Kirsten Thamstrup-Moser
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Microsoft Word
    Start: 20.11.17
    mandag 17:15
    Kirsten Thamstrup-Moser
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Portrættegning
    Start: 11.11.17
    lørdag 10:00
    Christina Tefcke Pedersen
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Sang er ikke så svært som du tror! Lørdagskursus i sang og stemmetræning
    Start: 13.01.18
    lørdag 10:00
    Anne-Marie Christiansen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Spansk 2
    Start: 15.11.17
    onsdag 16:00
    Underviser Oplyses Senere
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Spansk 3
    Start: 16.11.17
    torsdag 15:00
    Rosa Isabel Cuc B Jensen
    Kongens Lyngby, Lyngby Private Skole
  • @navn
     
    Spansk 6
    Start: 15.11.17
    onsdag 18:50
    Underviser Oplyses Senere
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Spansk 7
    Start: 16.11.17
    torsdag 17:50
    Rosa Isabel Cuc B Jensen
    Kongens Lyngby, Lyngby Private Skole
  • @navn
     
    Studie i stuen
    Start: 04.03.18
    søndag 10:00
    Alex Nyborg Madsen
    Frederiksværk, Elværket
 

Er startet

  • @navn
     
    (-H) Bevæg dig - bevar dig mod knogleskørhed
    onsdag 15:00
    Pernille Smedegaard Storm
    Holte, Havarthigaarden
  • @navn
     
    (-H) Bevæg dig - bevar dig mod knogleskørhed
    mandag 10:45
    Pernille Smedegaard Storm
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    (-H) Bevæg dig - bevar dig mod knogleskørhed
    tirsdag 09:30
    Pernille Smedegaard Storm
    Virum, Virumhallen
  • @navn
     
    (-H) Bevægelse og afspænding for kræftramte
    onsdag 09:30
    Annette Marie Bengtsson
    Kongens Lyngby, Kræftrådgivningen i Lyngby
  • @navn
     
    (-H) Bevægelse og afspænding for kræftramte
    tirsdag 11:15
    Annette Marie Bengtsson
    Holte, Havarthigaarden
  • @navn
     
    (-H) Funktionel træning/bevægelse og afspænding. m/k
    tirsdag 10:00
    Nina Bjørn Olsen
    Holte, Havarthigaarden
  • @navn
     
    (-H) Funktionel træning/bevægelse og afspænding. m/k
    tirsdag 11:30
    Nina Bjørn Olsen
    Holte, Havarthigaarden
  • @navn
     
    (-H) Fysio-pilates
    torsdag 09:00
    Pernille Smedegaard Storm
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    (-H) Genoptræning for brystopererede
    onsdag 11:30
    Kirsten Bertelsen
    Farum, Farum svømmehal
  • @navn
     
    (-H) Genoptræning for hjertepatienter
    mandag 15:30
    Annette Marie Bengtsson
    Holte, Havarthigaarden
  • @navn
     
    (-H) Lungesygdom (KOL)
    onsdag 10:45
    Pernille Smedegaard Storm
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    (-H) Motion og styrketræning på gulv og i maskiner
    tirsdag 10:50
    Pernille Smedegaard Storm
    Virum, Virumhallen
  • @navn
     
    (-H) Motion og styrketræning på gulv og i maskiner
    tirsdag 12:30
    Pernille Smedegaard Storm
    Virum, Virumhallen
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    torsdag 16:00
    Jacob Voytek Graabeck Zajdenfeld
    Valby, Træningscenter VKV Langgadehus
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    tirsdag 10:00
    Karin Fræmohs
    København Ø, AAB: Afd. 37 - Tuborgvej
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    onsdag 12:15
    June Andersson
    København Ø, Sundhedshus Østerbro -Træningscenter Indre By-Østerbro
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    tirsdag 15:00
    Berit Thorslund
    Valby, Træningscenter VKV Langgadehus
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    tirsdag 11:45
    Karin Fræmohs
    København Ø, AAB: Afd. 32 - Emdrupvej
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    mandag 15:15
    Susanne Frederiksen
    København Ø, Sundhedshus Østerbro -Træningscenter Indre By-Østerbro
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    tirsdag 12:00
    Tahir Shahzad
    København Ø, Taksigelseskirken
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    mandag 12:15
    June Andersson
    Vanløse, Damsøgård Plejehjem
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    fredag 14:00
    Malene Lund Lafon
    København Ø, Sundhedshus Østerbro -Træningscenter Indre By-Østerbro
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    torsdag 13:30
    Ilse Berit Nielsen
    Valby, Ældreboliger - AAB: Sjælør Boulevard
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    torsdag 10:30
    Margit Bangsholt Hansen
    Vanløse, Ældreboliger - AAB: A.F.Beyersvej
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    tirsdag 15:30
    Pernille Smedegaard Storm
    København Ø, Fælledgården
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik
    mandag 15:00
    Kirstine Bothe Doberck
    Valby, Træningscenter VKV Langgadehus
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik KOL
    torsdag 14:30
    Laura Hammelstrup
    København NV, Bispebjerg Hospital
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik KOL
    torsdag 15:15
    Stefanie Hoffensets Hansen
    København Ø, Sundhedshus Østerbro -Træningscenter Indre By-Østerbro
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik KOL
    fredag 16:30
    Saima Shahzad
    København S, Sundhedshuset Amager
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik KOL
    onsdag 14:00
    June Andersson
    København Ø, Sundhedshus Østerbro -Træningscenter Indre By-Østerbro
  • @navn
     
    (H) Nærgymnastik KOL
    fredag 15:00
    Saima Shahzad
    København S, Sundhedshuset Amager
  • @navn
     
    (-H) Vandgymnastik for brystopererede
    onsdag 10:30
    Kirsten Bertelsen
    Farum, Farum svømmehal
  • @navn
     
    (-H) Varmtvandstræning for brystopererede kvinder
    onsdag 14:15
    Helle Hein Olin
    Charlottenlund, Fællescentret Strandlund
  • @navn
     
    8-hændigt klaverspil
    tirsdag 09:30
    Peter Vinding Madsen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    8-hændigt klaverspil
    tirsdag 09:30
    Peter Vinding Madsen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    8-hændigt klaverspil
    onsdag 09:30
    Peter Vinding Madsen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Afspænding - Vejlesøparken -stolemotion
    tirsdag 10:45
    Aase Gottlieb
    Holte, Vejlesøparken
  • @navn
     
    Bevægelse og afspænding
    onsdag 11:45
    Susanne Frederiksen
    Ballerup, Egebjerg Fælleshus
  • @navn
     
    Bevægelse og afspænding
    onsdag 10:00
    Susanne Frederiksen
    Ballerup, Egebjerg Fælleshus
  • @navn
     
    Bevægelse og afspænding til musik
    onsdag 16:30
    Pernille Smedegaard Storm
    Holte, Havarthigaarden
  • @navn
     
    Bevægelse og afspænding til musik
    mandag 09:00
    Pernille Smedegaard Storm
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Bevægelse og afspænding til musik
    torsdag 11:00
    Pernille Smedegaard Storm
    Nærum, Rundforbi Idrætsanlæg
  • @navn
     
    Bevægelse og afspænding til musik
    onsdag 09:00
    Pernille Smedegaard Storm
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Bilen - Motorlære
    mandag 18:30
    Knud Byrum Pedersen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Dame Mave-balle-lår-afspænding
    mandag 16:30
    Pernille Smedegaard Storm
    Gentofte, Søgårdsskolen
  • @navn
     
    Dans med Parkinson
    tirsdag 10:00
    Susanne Frederiksen
    Holte, Havarthigaarden
  • @navn
     
    English speaking for Fluency
    torsdag 15:00
    Benjamin Galvin
    Kongens Lyngby, Lyngby Private Skole
  • @navn
     
    Firklang - Rudersdal Symfoniorkester
    onsdag 19:30
    Syssen Gerd Kappel
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Fransk 1 & 2 for begyndere
    mandag 18:00
    Elsebeth Lange
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Fyraftens-yoga
    torsdag 17:00
    Susanne Frederiksen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Glasdesign
    onsdag 19:00
    Pia Wivi Lykke Jørgensen
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Glasdesign
    torsdag 19:00
    Pia Wivi Lykke Jørgensen
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Glasdesign
    tirsdag 10:00
    Pia Wivi Lykke Jørgensen
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Gotvedgymnastik
    torsdag 09:30
    Ilse Berit Nielsen
    Skovlunde, Lilletoften Selskabslokale (AAB)
  • @navn
     
    Gymnastik med dansetrin til latinamerikanske rytmer
    fredag 09:30
    Susanne Frederiksen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Italiensk 2
    onsdag 11:50
    Rossana Marisa Soro
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Italiensk 5
    onsdag 10:00
    Rossana Marisa Soro
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Klaver
    mandag 10:50
    Peter Vinding Madsen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Klaver
    mandag 09:00
    Peter Vinding Madsen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Klaver
    fredag 09:00
    Peter Vinding Madsen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Kursus i maleri ved Jesper Palm
    tirsdag 10:00
    Jesper Palm
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Lær at synge bedre
    torsdag 09:00
    Michael W. Hansen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Maleri - både for begyndere og øvede
    tirsdag 18:30
    Jesper Palm
    Kongens Lyngby, Lundtofte Medborgerhus
  • @navn
     
    Maleri - olie, akryl, akvarel, pastel og klassisk tegning
    mandag 19:00
    Vladimir Voronin
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Maleri og tegning
    mandag 13:45
    Jesper Palm
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Messingblæsere
    mandag 17:30
    Tanja Fanth Andersen
    Værløse, Søndersøskolen
  • @navn
     
    Motion for finere mænd
    mandag 17:45
    Pernille Smedegaard Storm
    Gentofte, Søgårdsskolen
  •  
     
    Motion for mænd
    onsdag 11:00
    Annie Rita Steensen
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Patchwork - 9 Lørdage og 1 søndag
    lørdag 10:00
    Lis Tønnesen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Patchwork - Maskinsyning
    onsdag 10:00
    Lis Tønnesen
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Rytmisk klaver
    onsdag 17:10
    Niels Christian Balle
    Holte, Dronninggårdskolen
  • @navn
     
    Rytmisk klaver
    onsdag 16:15
    Niels Christian Balle
    Holte, Dronninggårdskolen
  • @navn
     
    Sang og stemmetræning
    tirsdag 18:30
    Anne-Marie Christiansen
    Virum, Fuglsanggårdsskolen
  • @navn
     
    Sang og stemmetræning
    tirsdag 14:30
    Anne-Marie Christiansen
    Virum, Fuglsanggårdsskolen
  • @navn
     
    Sang og stemmetræning
    tirsdag 16:30
    Anne-Marie Christiansen
    Virum, Fuglsanggårdsskolen
  • @navn
     
    Skovlykoret
    mandag 19:00
    Maria Styver Kontra
    Holte, Skovlyskolen
  • @navn
     
    Spansk 1 - for begyndere
    tirsdag 10:00
    Ana Monge del Olmo
    Ballerup, Tapeten
  • @navn
     
    Spansk B1
    tirsdag 12:00
    Ana Monge del Olmo
    Ballerup, Tapeten
  • @navn
     
    Syning i skind, pels og stof – beklædning og tasker mv. Lige uger -begyndere og øvede
    torsdag 15:45
    Lene Press
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Syning i skind, pels og stof – beklædning og tasker mv. Ulige uger -begyndere og øvede
    torsdag 15:45
    Lene Press
    Farum, Farum Kulturhus
  • @navn
     
    Trommer
    mandag 16:40
    Anders G. Karlsen
    Værløse, Søndersøskolen
  • @navn
     
    Trommesamspil
    mandag 17:40
    Anders G. Karlsen
    Værløse, Søndersøskolen
  • @navn
     
    Varmtvandstræning for XL kvinder
    onsdag 15:00
    Helle Hein Olin
    Charlottenlund, Fællescentret Strandlund
  • @navn
     
    Vild med dans, på tværs
    mandag 19:30
    Dorte Fjeldsted
    Holte, Havarthigaarden
  • @navn
     
    Windows 10
    mandag 17:15
    Kirsten Thamstrup-Moser
    Holte, Kulturcenter Mariehøj
  • @navn
     
    Yoga for alle
    tirsdag 18:00
    Tamara Martyna Banet Fornal
    Farum, Stien (Gamle Bybækskole) Kultur og aktivitetscenter
  • @navn
     
    Yoga for Mænd
    onsdag 19:00
    Susanne Frederiksen
    Gentofte, Tjørnegårdsskolen
 

Hvad kan der så stå her?

Klik på det enkelte kursus/foredrag for mere information og tilmelding.

LOF Familieskolen

Gravid eller nybagt forældre?

- Find inspiration til familielivet her.

Foredrag